Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/lasy-wroclaw.pl/includes/menu.inc).

Zaliczka na podatek od wynajmu, rozliczanie podatku za wynajmowanie

Gdy chcielibyśmy od kogoś wynająć mieszkanie często nie mamy bladego pojęcia na temat wynajmowania lokalu mieszkalnego. Jednak to nie my powinniśmy być oświeceni w tej kwestii, o wiele więcej powinna wiedzieć osoba, która postanowiła konkretne mieszkanie nam wynająć. Istnieje coś takiego jak zaliczka na podatek od najmu.

Jest ona konieczna do uiszczenia w Urzędzie Skarbowym, kiedy istnieją przychody właśnie z najmu nieruchomości (zobacz więcej na polecanej stronie).

Przechodząc do sedna kwestii - ta praktyczna witryna (https://www.eremit.pl/gabiony/) przedstawia nieco inny punkt widzenia na tę kwestię, niż to jest opracowane w tekście, który teraz widzisz.

Podatnik ma 2 możliwości może wybrać ryczałt albo pomyśleć o podatku dochodowym.

Wnętrze mieszkania
Author: Martin Pulaski
Source: http://www.flickr.com
Po podjęciu decyzji powinien ją zgłosić w Urzędzie Skarbowym. Jeśli mamy zamiar wynająć mieszkanie i nie do końca ogarniamy cały system prawny w tej kwestii to wizyta w Urzędzie Skarbowym pozwoli nam wszystko ogarnąć. Tam zostaniemy poinformowani, do czego będziemy zobowiązani, jeśli zdecydujemy się na taki krok.

Cały czas masz wielkie problemy z odnalezieniem dobrej oferty? Nie martw się - sprawdź te propozycje (https://projektoskop.com.pl/author/dominika-cirocka/page/2/), one na pewno Cię nie rozczarują.

Możemy też pójść do prawnika, albo spytać kogoś znajomego, kto też wynajmuje mieszkanie. Choć tu możemy być zaskoczeni, bo niestety wciąż funkcjonuje wynajmowanie komuś mieszkania ot tak, bez formalności, co jest niezgodne z prawem.

Wynajęcie mieszkania wiąże się z formalnościami Wszyscy pracujący zdają sobie sprawę, że nadchodzi taki moment w roku, w którym trzeba rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Możliwości jest parę, bo można samemu wypełnić Pit, można też poprosić o pomoc urzędnika we wspomnianym Urzędzie Skarbowym, możemy też pójść do księgowego lub rozliczyć się przez Internet. Jeżeli już parę razy z rzędu rozliczaliśmy się to kolejny raz już nie będzie dla nas problemem. Ale jeżeli jest tak, że pierwszy raz trzeba pamiętać jeszcze o rozliczenie podatku za najem wtedy możemy mieć kłopot, bo niby skąd mamy wiedzieć, jaki konkretnie Pit wypełnić

Salon w mieszkaniu
Source: www.morguefile.com
Tak samo jak w sytuacji, kiedy mamy kłopot ze zwykłym PIT-em można iść do Skarbówki i tam uzyskać konieczne informacje albo znaleźć księgową, która oczywiście za opłatą wszystko nam porozlicza. Jest to idealna opcja, bo przy takim wyborze mamy pewność, że nie będziemy musieli robić jakiś korekt do swojego rozliczenia. Reasumując należy pamiętać, że jeśli przyjmujemy pieniądze za wynajmowanie mieszkania to musimy się z tego rozliczyć. To nie jest tak, że możemy tego nie zgłaszać, bo jeżeli tego typu sytuacja nie będzie zgłoszona, to potem możemy zapłacić naprawdę ogromną karę.