Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/lasy-wroclaw.pl/includes/menu.inc).

Co dzisiaj należy wiedzieć o chryzantemach ogrodowych?

Chryzantemy to takie rośliny, których okres kwitnienia przypada na jesień. Stąd zapewne wynika ich liczebność w polskich ogrodach. Jesienią kwitnie coraz mniej kwiatów, dlatego kolorową ozdobą ogrodów są właśnie chryzantemy. W zależności od warunków pogodowych ich okres pokrywania się kwiatami może być naprawdę długi, swoją urodę tracą właściwie po nadejściu pierwszych przymrozków.
Od kiedy w XVIII wieku chryzantemy pojawiły się na kontynencie europejskim ogrodnicy zdążyli wytworzyć wiele typów tych niezwykłych roślin. Znajdują się wśród nich tak odmiany które można mieć w donicach, jak również do wysadzania w ogrodach. Pośród odmian doniczkowych znajdują się chryzantema wielkokwiatowa. Ceniona chryzantema wielkokwiatowa charakteryzuje się wyjątkowo ogromnymi kwiatostanami - czytaj więcej. Chryzantema ogrodowa to także wielki wybór najróżniejszych odmian. Współczesna chryzantema ogrodowa to już nie tylko rośliny jednoroczne, ale też byliny, które są w stanie zimować w ogrodzie. Chryzantemy na jeden rok kwitną wcześniej od tych które zostawimy w gruncie, ale wcześniej także tracą kwiatki. Jeśli chcemy więc, by zdobiły one nasz ogród sklep ogrodniczy internetowy przez długi czas, powinniśmy sadzić rośliny które należą do gatunków jednorocznych, jak również odmiany bylinowe.
kwiatek
Author: Lukas Martini
Source: http://www.flickr.com
Wybrane gatunki chryzantem bylinowych powinny być na zimę wykopane i przechowywane przez zimowy czas w chłodniejszych i suchych miejscach. Te, które mogą zimować w gruncie można po pojawieniu się pierwszych przymrozków poprzykrywać gałązkami roślin iglastych bądź przeznaczoną na zimę włókniną. Okrycia można zdejmować dopiero w pierwszych dniach kwietnia. W uprawie w gruncie nie będą sprawdzały się wielkokwiatowe typy chryzantem. Dlatego typy te są często traktowane jako rośliny żyjące tylko rok.


Pośród typów zimujących w gruncie sporą urodą charakteryzuje się typCameo o pełnych kwiatostanach w kolorze jasny róż. Jeżeli zamierzamy posadzić chryzantemy bylinowe we własnym ogrodzie to odmianą, którą należy polecić jest też Primrose Button. Chryzantemy posadzone w gruncie nie lubią zbyt mokrych stanowisk - . W okresie, kiedy mocno rosną, musimy je podlewać środkami wzmacniającymi. Co trzy lata odmiany spędzające zimę w gruncie wymagają przesadzenia na nowe stanowisko. Uprawa chryzantem nie jest łatwa. Kiedy jednak się naprawdę postara, rośliny te odwdzięczą się pięknymi kwiatami.