Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/lasy-wroclaw.pl/includes/menu.inc).

Domowy zielnik zatem zakładamy ziołowy ogródek

Ziółka to nieodłączny dodatek w każdej kuchni. Ich użycie jednakże jest znacznie szersze niż dodawanie aromatu i smaku kuchennym daniom. Możemy je użytkować w aromaterapii, lecznictwie czy kosmetyce.


Uprawa ziółek nie wymaga od nas nazbyt wielkiego nakładu pracy, będzie stosunkowo łatwa, nawet dla „ogrodowego laika”.


Ponieważ nie jest to takie trudne, to dlaczego nie spróbować? Zaufajcie mi, zioła z własnej hodowli smakują najlepiej. Sytuacja idealna jest gdy dysponujemy kawałkiem swojego ogrodu, jednak nie jest to wymóg konieczny. Ziołowy zaułek możesz prowadzić na balkonie czy też postawić doniczki na kuchennym parapecie. Ważny będzie Wybór miejsca – ciepłego jak też osłoniętego przed przeciągami. Wynika to z tego, że większa część ziółek pochodzi z gorącego południa.

Czy masz chęć na kolejne tak samo zajmujące posty? Jeżeli tak, to pragniemy Cię poinformować - kliknij, aby przeczytać tutaj dużo więcej.

Chociaż są także odstępstwa przykładowo lubczyk i melisa wolą cieniste stanowiska.


dekoracyjna figurka słonia
Author: Wolfgang Lonien
Source: http://www.flickr.com
Ażeby nasz ogród był nieskomplikowany w obsłudze warto rozpocząć od skonstruowania listy ziółek, które mają w nim rosnąć. Potem grupujemy je podług wymagań, głównie co do nasłonecznienia, siły wzrostu i pielęgnacyjnych wymagań. Zasada jest prosta – nie należy łączyć ziół cieniolubnych z takimi, które kochają słońce, ani wilgociolubnych z sucholubnymi. Wtenczas łatwiej będzie o nie dbać. A więc które ziółka wybrać? Najbardziej popularne są tymianek, melisa, bazylia i szczypiorek.


Wybór jest jednakże o wiele większy oraz ograniczony jest tylko naszymi potrzebami i ilością miejsca – ogórecznik, majranek, kolendra, rukola, pietruszka, rumianek pospolity, koper włoski oraz wiele, wiele innych.