Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/lasy-wroclaw.pl/includes/menu.inc).

Co definiuje indeks giełdowy? Czemu jest taki ważny? Jak wyglądał w przeszłości? Jak go powinniśmy odczytywać?

Indeks giełdowy to miara statystyczna, która ukazuje jak odmieniają się ceny grupy danych spółek w konkretnym przedziale czasowym. To także określa jaki to ma wpływ na zachowanie się giełdy. Kiedy dostrzegamy zmiany wartości indeksu, jesteśmy w stanie bez jakiejś analizy cen akcji różnych spółek sprawdzić poziom zwrotu, a również zdefiniować kierunek ruchu cen.


Indeksy pierwotnie były tworzone, by ukazać zmiany cen akcji spółek, które są notowane na giełdzie, które następowały w dość krótkim czasie.
Najważniejszą intencją takiego czegoś nie było ich wykorzystywanie w długich przedziałach czasowych. Jeżeli ceny były liczone oraz podawane bez wykorzystania komputerów liczba spółek nie był zbyt duża, w sumie faktycznie była zawężona, składała się z najbardziej dużych spółek na rynku. Jednak po określonym inwestorzy inwestorzy zaczęli szukać jasnego punktu odniesienia do mierzenia oraz porównania długookresowych stóp zwrotu z ich własnych portfeli, a ponadto klasyfikacji sektorowej danych grup spółek. Gdy pojawiły się komputery skorzystała na tym giełda, więc w latach sześćdziesiątych pojawiły się nowe indeksy definiujące dokładnie zachowanie określonych rynków.


W latach 70-tych wzrosło zainteresowanie małymi spółkami (zobacz dofinansowanie z pfron), więc zastosowano indeksy, jakie są oparte jedynie na najmniejszych spółkach, takie jak swig80 notowania- . W latach osiemdziesiątych zaś znaczenie zyskały terminowe kontrakty i opcje oparte na indeksach giełdowych. Są one zdecydowanie korzystne, jeśli weźmiemy pod uwagę metodę rozliczenia derywatywów na rynku terminowym. Ostatnie lata są rozwojem indeksów międzynarodowych, w ten skład wchodzą różnorodne spółki europejskie, azjatyckie czy amerykańskie. Tego typu międzynarodowe indeksy reprezentują aż 70% kapitalizacji giełd na całym świecie, najczęściej jednakowoż korzystają z nich największe korporacje, instytucje finansowe oraz banki. Dzięki nim możemy śledzić światowe trendy. Co jesteśmy w stanie dzięki indeksom giełdowym? Indeksy oferują pełny obraz rynku i ukazują kierunek, w jakim on podąża. Jak kurs (korki z chemii w szczecinie) większości akcji zniżkuje lub zwyżkuje, to indeks ukazuje wyraźnie tendencje, jakie są na giełdzie. Stanowi on jednocześnie istotne narzędzie dla inwestorów, jacy wykorzystują analizę techniczną do przewidywania przyszłych kursów.
Analitycy techniczni tworzą w formie wykresów historię ruchu indeksu, a dzięki temu dążą do wykrycia możliwych do określenia formacji, które pozwalają poznawać przyszłe trendy giełdowe, co więcej znacząco zmniejszyć ryzyko poniesienia strat przez niekorzystnie przeprowadzone operacje. Należy przyznać, iż niektóre tendencje jednakże są na bardzo różnorodnym poziomie, jak notowania wig30, dzięki czemu łatwiej to przewidzieć oraz uzyskać korzyści w przyszłości- Jednak analityk techniczny zawsze powinien polegać na danych i liczbach i każdorazowo sprawdzić, jak zachowuje się giełda.